Początek istnienia „Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO” sięga roku 1999, kiedy to z inicjatywy szefa zespołu, altowiolisty - Mirosława Przybył - solisty Filharmonii Pomorskiej, Jego partnerki życiowej, skrzypaczki - Krystyny Prystasz - koncertmistrza Filharmonii Pomorskiej i Ich wspólnej przyjaciółki,  wiolonczelistki - Agaty Jareckiej - prof. Akademii Muzycznej w Łodzi powstał „Kwartet Smyczkowy ARTE CON BRIO”. Założyciele połączyli swoje indywidualne doświadczenia oraz inspiracje muzyczne w nowy, ciekawy projekt, który szybko znalazł uznanie i wywołał szerokie zainteresowanie.
W krótkim czasie na prośby publiczności orazpotrzeby organizatorów festiwali i koncertów, ale też oczekiwania bydgoskich artystów, odpowiedzieliśmy szeroką formułą pod wspólną nazwą „Bydgoscy Soliści ARTE CON BRIO”.
Obecnie skupiamy gwarantujących najwyższą jakość artystyczną instrumentalistów, wokalistów, konferansjerów i tancerzy z całego kraju. Koncertujemy na znaczących estradach Polski i Europyjako: „Kwartet Smyczkowy, Zespół Muzyki Popularnej,  Zespół Kameralny Muzyki Klasycznej, Orkiestra Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO”, prezentując zróżnicowany repertuar i style muzyczne - od baroku do współczesności.Przygotowujemy również unikalną o luksusowym charakterze i oryginalnie skomponowanym programie oprawę muzyczną wydarzeń, imprez firmowych, ślubów.
Niezmiennie podstawą wszystkich formacji jest „Kwartetu Smyczkowego Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO”, który tworzą:
Krystyna Prystasz - I skrzypce, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, klasy prof. T. Kochańskiego. Laureatka Konkursu Młodych Skrzypków im. H. Wieniawskiego w Lublinie. W latach 1984/85 zatrudniona jako muzyk kameralista w Polskiej Filharmonii Kameralnej W. Rajskiego oraz Państwowej Filharmonii i Operze Bałtyckiej w Gdańsku a także jako współpracownik Teatru Muzycznego w Gdyni. Od roku 1985 pełni obowiązki koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz współpracuje jako kameralistka z Capellą Bydgostiensis i jako solistka z Operą Nova w Bydgoszczy. Od początku swojej działalności artystycznej koncertuje solo, w zespołach kameralnych i prowadzi działalność pedagogiczną.

Marcin Pawełczyk - II skrzypce, absolwent  Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Ireny Żarnowskiej. Od roku 2012 roku solista i kierownikiem grupy II skrzypiec Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Uczestnik kursów mistrzowskich u profesorów: Tadeusz Gadzina, Jadwiga Kaliszewska, Piotr Pławner, Victor Pikayzen i Fine Arts Quartet. Doświadczenie orkiestrowe zdobywał grając koncerty w kraju i za granicą. Współpracuje z Płocką Orkiestrą Symfonicznej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Pro Arte oraz Capellą Bydgostiensis.

Mirosław Przybył - altówka, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy klasy prof. J. Paruzela. Od 1984 roku solista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1989-98 wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy klasy altówki. W latach 1990/91 solista Wielkiej Orkiestry Symfonicznej w Las Palmas (Hiszpania). Współpracuje jako kameralista z Capellą Bydgostiensis i jako solista z Operą Nova w Bydgoszczy.

Agata Jarecka - wiolonczela, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, klasy prof. S. Firleja. Laureatka Ogólnopolskiego Przesłuchania w Elblągu, II nagroda w kategorii tria fortepianowe w Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, uczestniczka Konkursu Wiolonczelowego ARD w Monachium. W latach 1989-91 koncertmistrz wiolonczel w Polskiej Filharmonii Kameralnej W. Rajskiego w Gdańsku. Obecnie z tytułem prof. dr hab. jest prorektorem Akademii Muzycznej w Łodzi i prowadzi w tej uczelni klasę wiolonczeli.